BİZE SORUN
  • info@diyarhurda.com
  • +90 531 610 21 83
  • +90 531 610 21 83

Sarı Hurda

Sarı Hurda

 Sarı Hurda

Sarı Hurda Nasıl Anlaşılır?

Sarı Hurda pirinç alaşımı kullanılarak elde edilen ürünlerin kullanım ömrü dolduktan sonra aldığı isimdir. Pirinç alaşımı sarı renk olduğu için hurdası da sarı hurda adını almıştır. Peki sarı hurda nasıl anlaşılır? Bugün sizler ile birlikte bunu inceleyeceğiz ve sarı hurda alımı ve satımı hakkında detaylı bilgiler paylaşacağız.

Aslında Sarı Hurda alaşımı bakıra çinko karıştırılarak elde edilmektedir. Bildiğiniz üzere bakır kızıl renklidir, içerisine çinko eklendiği zaman rengi sarıya dönmektedir ve bu da Sarı Hurda alaşımını oluşturmaktadır.

Pirinç alaşımı farklı birçok malzemelerin birleştirilmesi ile elde edilebilmektedir. Örneğin Sarı Hurda pirinç alaşımı içerisinde; Kalay, Nikel, Demir, Arsenik, Alüminyum, Kurşun, Antimon Fosfor bulunur.

Çok Önemli Bakır Alaşımı Olan Sarı Hurda

Günümüzde Sarı Hurda halk arasında pirinç veya pirinç hurda olarak bilinmektedir. Hurdacılar arasında da sarı hurda olarak geçer. Yine de sarı hurdanın ana ve hammaddesi pirinçtir. Pirinç hurda veya sarı hurda geri dönüştürülmesi bakımından çok önemlidir. Çünkü Sarı Hurda aşınması veya kırılması zor bir maddedir. Çevremizde kullanılan ve Sarı Hurda niteliği taşıyan su saati, çeşme başları, kilitler, anahtarlar, vanalar ve bazı avizeler bunlardan en önemlisidir. Ayrıca içerisinde bakır alaşımı olduğundan dolayı diğer hurdalara göre daha çabuk şekil alabilirler. Bu sarı hurda çeşitlerinin başlıca da hediyelik eşya, süs eşyaları ve sanatsal imalatlardır. Yine torna ve frezelerde şekil alması için kullanılan sarı hurda, Sarı Hurda veya malzemelerin kullanıcı tarafından alındıktan sonra, torna uçlarından aşındırılarak geriye kalan malzeme de sarı hurda talaşıdır. Sarı hurda talaşı da yine sarı hurda kadar değerli ve pahalıdır. Bazı müşterilerimiz bu sarı hurda talaşı malzemelerini çöpe atmaktadır. Çöpe atılan bu malzeme hem geri dönüşüme kavuşturulamamakta hem de üretici firma bu malzemeyi satarak parasını kullanamamaktadır.


Hurdacılık ve metal sektöründe 15 yıldır faaliyet gösteren Diyar Hurda - Diyarbakır'da Hurdacı; Diyarbakır ve ilçelerinde hizmet vermektedir. Genellikle her türlü hurda eşya, hurda demir, bakır, alüminyum, çinko gibi malzemelerin alım ve satımını yapmaktayız. Hurda alış ve satışlarında ödeme kolaylıkları sağlamakla birlikte, müşterinin isteğine göre peşin alım satımlar yapılmaktadır. Amacımız geçmişten gelen Diyar Hurda firmamızı geleceğe taşımak. Müşteri memnuniyeti, kaliteli hizmet anlayışı ve köklü firma yapısı ile Diyarbakır'ın metal hurdacısı olarak başarısını sürdürmeyi hedeflemektedir. Firmamız, kalite anlayışını, satış veya hizmet sonrası güvenilir destekle bütünleştirerek, siz müşterilerimizin memnuniyetini ön plana çıkarmaktadır.

> > > >
Bizi Arayın