BİZE SORUN
  • info@diyarhurda.com
  • +90 531 610 21 83
  • +90 531 610 21 83

Hurda Fiyatları

Hurda Fiyatları

 Hurda Fiyatları

Mevcut tüm piyasalarda olduğu gibi Türkiye piyasasında da fiyatlar genel seviyesini belirleyen bazı faktörler bulunmakta ve hurda fiyatları da buna dâhil olmaktadır. Bu belirlemede ürünün türlerine göre farklılaşması, fiyatların farklı şekilde değişken olmasını da beraberinde getirmektedir.

Genel olarak tüm Hurda Fiyatları değişimlerinin esas sebebi Londra Metal Borsası’ndaki hurda malzemelerin karşılık bulduğu piyasa değeri ve işlem hacmidir. Bu, tüm dünya hurda piyasasına yön veren bir sistemdir. Hurda fiyatlarındaki değişime yön veren önemli hususlardan birisi de söz konusu hurdanın ve mevcut madenin ülkedeki varlık durudur. Öyle ki madensel olarak zengin olan ülkelerde hurda fiyatlarının dış piyasa dalgalanmalarına karşı çok kırılgan olmadıkları bilinmektedir. Maden olarak çok zengin olmayan Türkiye örnekleminde düşünüldüğünde, Hurda Fiyatları dış piyasalardaki ani dalgalanmaların iç piyasayı yüksek oranda etkilemesi, bu durumu ispatladığı söylenebilir.

Hurda Fiyatları Hurdacılık hizmetlerini profesyonel yapan firmamız tarafından alımı gerçekleştirilen hurda bakır, hurda alüminyum, hurda pirinç, hurda kablo, hurda krom, hurda bronz, hurda kurşun, hurda akü, hurda çinko ve hurda demir fiyatlarındaki değişimler yukarıdaki açıklamalar bağlamında incelenecek olunursa şu sonuçlar elde edilir:

Türkiye bakır rezervleri, dünya bakır rezervinin sadece yüzde 0,7’sine tekabül etmektedir. Hurda bakır fiyatları da bu nadirattan dolayıdır ki dış piyasalardaki dalgalanmalardan fazlaca etkilenebilmektedir. Dolar kurunun da oldukça yüksek oranlarda olması, ülke içerisinde hurda bakır fiyatlarının yüksek olmasına sebebiyet vermekte ve kontrolün dış piyasaya emanet edilmesi ile sonuçlanmaktadır. Doğada boksit olarak bulunan alüminyum madeninde de benzer koşullar vardır. Dünya alüminyum rezervlerinin binde 1,8’ini barındıran Türkiye, Hurda Fiyatları, hurda alüminyum fiyatlarının değişkenliği de dış piyasa koşullarına bağlanmaktadır. Bakır, kurşun ve çinko elementlerinin birleşmesiyle oluşan pirinç (sarı) alaşımı ise bu madenlerin değişkenliğinden nasibini almaktadır.

Hurda sarı fiyatları, bileşenlerden bakır hurda fiyatlarına yakın olmasının sebebi karışımın yüksek oranının (%61-7) bakırdan oluşması sebebiyledir. Sarı hurda sertliği nedeniyle geri dönüştürülmesi de oldukça meşakkatli bir alaşım olarak dikkat çekmektedir. Hurda kablo denildiğinde ise akla şüphesiz bakır madeni gelmektedir. Önemli bir iletken olan bakır, iletişimin olmazsa olmazı kablolarda yaygın şekilde kullanılmaktadır. Hurda Fiyatları ise değişimini hurda bakırın değişimi ile aynı minvalde devam ettirmektedir. Krom (ferrakrom, paslanmaz) üretiminde Türkiye dünyada ilk 5 içerisinde yer almaktadır. Üretimdeki fazlalık ülke içi paslanmaz hurda fiyatlarında da etkisini göstermekte ve fiyatlarında istikrar sağlamaktadır. Hurda paslanmaz kategorisindeki temel sorun ise geri dönüşümünün zor olması sebebiyle bu işlemlerin yurtdışında yapılıyor olmasıdır. Bakır, nikel, çinko ve berilyum madenlerinin herhangi ikisiyle oluşturulabilen bronz alaşımı, diğer maddelerin değişimine bağlı olarak da hurda bronz fiyatlarını tetiklemektedir. 

Dünya rezervlerinin yüzde 0,8’ini oluşturan kurşun madeni ise daha çok kimyasal üretim yapılarında kullanılmakta ve hurda kurşun fiyatları değişkenliğini yurtdışı üretim pazarından almaktadır. Benzer şekilde hurda akü fiyatlarını da kurşun Hurda Fiyatları belirlemektedir. Kurşunun kolay erimesi sebebiyle akü hurdaları defalarca dökülüp tekrar tekrar kullanılabilmektedir. Dünya çinko rezervlerinin yüzde 1’ini bünyesinde barındıran Türkiye’de çinko fiyatları dalgalı bir seyir izlemektedir. Galvaniz kaplamanın vazgeçilmezi olan çinko ve onun atıklarından oluşan hurda çinko fiyatları, fiyat dengeleminde gücü dış piyasaya bırakmıştır. Çinko hurdasının eritmesi kolay olması sebebiyle birçok yerde geri dönüşümü sağlanabilmektedir.

En yaygın kullanılan maden olan demirde Hurda Fiyatları Türkiye, kendine yeten bir pozisyondadır. Öyle ki 2020 verilerine bakıldığında üretilen demir miktarının 35,8 milyon ton olduğu; tüketilen demir miktarını ise 29,2 milyon ton olduğu görülmektedir. Hurda demir fiyatları ise ülke iç piyasasına ve oluşan arz talep dengesine bağlıdır. Demir hurda, kullanımı çok olduğundan ve geniş bir yelpazesi bulunduğundan Kıtlık Kanunu gereğince de değeri diğer madenlere göre hurda demir fiyatı oldukça düşük bir seyir izlemektedir.

Kısaca yukarıdaki gibi özetlenebilen Hurda Fiyatları arasındaki değişim sebepleri ve diğer ürünler hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz firmamızı ziyaret edebilir veya telefonla bizlere ulaşabilirsiniz.


Hurdacılık ve metal sektöründe 15 yıldır faaliyet gösteren Diyar Hurda - Diyarbakır'da Hurdacı; Diyarbakır ve ilçelerinde hizmet vermektedir. Genellikle her türlü hurda eşya, hurda demir, bakır, alüminyum, çinko gibi malzemelerin alım ve satımını yapmaktayız. Hurda alış ve satışlarında ödeme kolaylıkları sağlamakla birlikte, müşterinin isteğine göre peşin alım satımlar yapılmaktadır. Amacımız geçmişten gelen Diyar Hurda firmamızı geleceğe taşımak. Müşteri memnuniyeti, kaliteli hizmet anlayışı ve köklü firma yapısı ile Diyarbakır'ın metal hurdacısı olarak başarısını sürdürmeyi hedeflemektedir. Firmamız, kalite anlayışını, satış veya hizmet sonrası güvenilir destekle bütünleştirerek, siz müşterilerimizin memnuniyetini ön plana çıkarmaktadır.

> > > >
Bizi Arayın